Co to jest WIBOR?

Co to jest WIBOR? wubior libor eurbit Czy zastanawialiście się kiedyś co tak naprawdę wpływa na oprocentowanie kredytów i pożyczek? I czemu w kilku bankach oprocentowanie może się od siebie znacznie różnic.

    Pożyczki na polskim rynku wbrew pozorom nie maja stałego oprocentowania i to nie bank sam je określa. Ustalana są bowiem przez specjalnie opracowaną stawkę która nazywa się WIBOR.
    Gdy zaciągamy kredyt hipoteczny lub interesuje nas leasing zwykle dowiadujemy się, że oprocentowanie naszego kredytu jest zmienne, ustalane na podstawie aktualnych stawek WIBOR. Czym jest więc WIBOR i jak dokładnie wpływa n nasze kredyty? Należy zacząć od wytłumaczenia definicji stawki WIBOR.
    WIBOR funkcjonuje w naszym kraju od 1991 roku, a od 1993 jest ustalany w każdy dzień roboczy o godzinie 11 na fixingu organizowanym przez Polskie Stowarzyszenie Dealerów (Forex Polska). Obliczenia obywają się na podstawie ofert złożonych przez szesnaście banków, po uprzednim odrzuceniu dwóch najniższych i dwóch najwyższych stawek. Banki w ciągu 15 minut zobowiązane są do publikacji indeksów ustalonych na fixingu, po czym banku, które w nim uczestniczyły muszą zawrzeć między sobą transakcje według stawek nie gorszych od tych zgłoszonych tego dnia.
    WIBOR funkcjonuje według transakcji tygodniowych lub jednodniowych oraz w przeliczeniu na okresy. Stopa procentowa WIBOR musi być zawsze wyższa od WIBID w przeciwnym razie banki traciły dużo na pożyczaniu sobie pieniędzy.
    Pisząc o stawkach WIBOR nie można zapomnieć również o EURIBOR czyli stopy procentowej kredytów w strefie euro, które oferują banki lub inne instytucje finansowe. Wyróżniamy również LIBOR czyli stopę procentową kredytów, które oferowane są na rynku międzynarodowym w Londynie. Z kolei wspominany już WIBID to stopa procentowa, która płacona jest przez banki według środków jakie przyjęły w depozyt od innych banków.