Ile kosztuje kredyt hipoteczny w ramach MdM?

Ile-kosztuje-kredyt-hipoteczny-w-ramach-MdM?

Kupno mieszkania w ramach programu MdM nieodłącznie wiąże się z koniecznością zaciągnięcia kredytu bankowego. Jakie mogą być jego koszty?

Od początku 2014 roku w Polsce można korzystać ze wsparcia pieniężnego w zakupie pierwszego mieszkania przez młode osoby. Rządowe dofinansowanie obejmuje wkład własny do kredytu hipotecznego, a jego wysokość może wynosić nawet 15 proc. wartości całego kredytu. Aby jednak otrzymać taką pomoc, trzeba spełnić szereg różnorodnych warunków, a dopiero w ostatecznym rozrachunku przekonamy się, ile udało nam się zaoszczędzić.

Gdzie szukać kredytu z dofinansowaniem MdM?

Zgodnie z założeniem programu, kredyt w ramach MdM miało oferować 16 banków, które w tym celu musiały nawiązać współpracę z BGK. Do tej pory, a więc nico ponad rok od startu programu, na liście instytucji oferujących odpowiedni produkt znajdziemy 14 instytucji. Dwie ostatnie dopiero dopełniają formalności.

Jeśli chcemy, aby odpowiedź na wniosek była pozytywna, nasz wiek lub wiek przynajmniej jednego z małżonków nie może przekraczać 35 lat, a sama kwota kredytu musi finansować przynajmniej w 50 proc. zakup nieruchomości. Jednocześnie wnioskodawca nie mógł być nigdy właścicielem innego mieszkania, również jeśli prawo własności do całego lokalu wynikało ze wspólnoty majątkowej małżonków. Samo mieszkanie musi natomiast mieścić się w limicie powierzchni kwalifikowanej, czyli powierzchni użytkowej, bez pomieszczeń przynależnych, a jego cena musi mieścić się w limicie określonym dla danego miasta lub gminy.

Ile to kosztuje?

Sama konstrukcja kredytów, jak i weryfikacja zdolności kredytowej nie odbiegają znacząco od tradycyjnej procedury bankowej względem osób wnioskujących o kredyt hipoteczny. Różnice mogą pojawić się jednak w cenie, ponieważ osoby ubiegające się o dofinansowanie MdM wcale nie będą traktowane preferencyjnie. Banki chętnie zawyżają bowiem marże kredytów udzielanych beneficjentom programu, chcąc wypracować dla siebie nieco większy zysk. Nawet mimo tego, ostatecznie powinniśmy odnotować dość wyraźne oszczędności, a sama dopłata będzie też znacznie zwiększała naszą zdolność kredytową, nierzadko będąc jedynym sposobem na otrzymanie wymarzonego kredytu.