Jak Getin Bank traktuje swoich klientów?

Dziwne praktyki banków i pomysłowość ich pracowników zdają się nie mieć końca. Banki wciąż oferują nowe promocje i zniżki. Oferty są różnorodne i bogate w „haczyki” reklamowe. Uważne i wnikliwe studiowanie promocyjnych ofert pozwala na dostrzeżenie wielu pułapek. Okazuje się, że oferta znacznie odbiega od istoty pojęcia promocji, a zniżki pozostają w strefie marzeń.

Getin Bank zastosował podobny chwyt reklamowy w swojej promocyjnej ofercie. Chodzi o „Zimowy kredyt gotówkowy” na zero procent. Tegoroczna śnieżna, mroźna zima miała zamrozić oprocentowanie. W reklamie oferty jasno przedstawiony jest kredyt na 0%. Im dalej w głąb lektury oferty, tym coraz bardziej ujawniają się szczegóły tejże oferty. Wczytując się uważnie w drobniejszy druk, znajdziemy rzeczywistą stopę oprocentowania (RRSO). Dla kredytu w wysokości 5 tys. zł wynosi ona 50%. O tym, że klienci uważnie studiują oferty świadczy fakt, że łatwo wychwytują błędy językowe. W ofercie „Zimowy kredyt gotówkowy” użyty został nieprawidłowy skrót słowa tysiące. No cóż… rzetelna oferta jest odzwierciedleniem rzetelności promocji kredytu.

Płacimy czy nie płacimy oprocentowania „Zimowego kredytu gotówkowego”?

Wszystko ma związek z RRSO, czyli z rzeczywistą roczną stopą oprocentowania. Taki termin wprowadziła ustawa o kredycie konsumenckim z dnia 20 lipca 2001 r. RRSO miała posłużyć klientowi do łatwiejszego porównania ofert banków. Oprócz oprocentowania uwzględnia ona pozostałe koszty kredytu, a wśród nich prowizje. Popularna Wikipedia podaje obrazowo sposób obliczania z RRSo. Dla kredytu o wysokości 1200 zł, spłacanego jednorazowo po 12 miesiącach kwotą 1440 zł, RRSO będzie wynosić 20 proc. Dla podobnego kredytu spłacanego w 12 ratach po 115 zł RRSO będzie wynosić ok. 30,27 proc. W drugim przypadku RRSO jest wyższa, pomimo że klient oddaje łącznie bankowi mniej. Wynika to z tego, że po kolejnych miesiącach będzie mógł on dysponować tylko częścią pożyczonych pieniędzy.

    Skoro na tym polega oprocentowanie „Zimowego kredytu gotówkowego”, to może wkrótce od Getin Banku doczekamy się kredytów o ujemnym oprocentowaniu? Klienci na forach pytają, czy Getin Bank czarować nas będzie wkrótce kredytem na –2%? Na szczęście, wkrótce przedwiośnie i może pozbędziemy się ujemnych liczb nie tylko na termometrach?