Kapitalizacja odsetek

Kapitalizacja odsetek kapitalizacja odsetek lokaty bez podatku Belki lokaty antybelkowe

Przez kilka ostatnich miesięcy najpopularniejszą lokatą była ta z dzienną kapitalizacją odsetek. Na czym polega dzienne rozliczenie? Znane dzięki wątkowi depozytów bankowych ma na celu ominięcie podatku Belki.

Kapitalizacja odsetek w kontekście lokaty bankowej jest to sposób oprocentowania lokaty bankowej, polegający na tym, że odsetki są dopisywane do założonego depozytu. Dzięki temu konsumenci nie są zobowiązani do płatności 19% podatku od zysków kapitałowych. Dzienna kapitalizacja odsetek odbywa się w każdym dniu roboczym.

    Do niedawna najbardziej popularnym depozytem była lokata gdzie odsetki liczone były w skali jednego miesiąca. Miesięczne lokaty obciążone były 19% podatkiem Belki. Na szczęście instytucje finansowe znalazły sposób na to , aby przyciągnąć depozytariuszy poprzez uniknięcie płatności Belki. Lokaty antybelkowe opierają się na mechanizmie zaokrąglania kwoty płynącej z odsetek. W obliczu takiego rozwiązania klienci nie są obarczeni kosztami, bowiem odsetki nie przekraczają pewnej granicy. Po każdym dniu do lokaty bankowej doliczane są odsetki, a w następnym dniu naliczane są już odsetki od tej kwoty lokaty, która jest powiększona o odsetki z poprzedniego dnia. Depozyty o dziennej kapitalizacji odsetek są dzisiaj stałym punktem w bankowych ofertach. Ich popularność rośnie z dnia na dzień co pokazują zestawienia i rankingi. Niepocieszający jest jednak fakt, iż żywotność owych lokat kończy się wraz z rokiem 2012. Wtedy to do łask powraca znany nam wszystkim podatek Belki. Dzienna kapitalizacja odsetek stanie się wówczas nieopłacalna z punktu widzenia klienta. Stanie się tak za sprawą nowelizacji ustawy podatkowej. Na założenie owej lokaty mamy więc nie wiele czasu. Póki co banki prześcigają się w uatrakcyjnianiu swoich depozytów. Dzisiaj na lokacie dziennej możemy zarobić nie mniej niż 6% netto.