Kredyt hipoteczny – koszty, których nie wolno pominąć?

Kredyt-hipoteczny---koszty,-których-nie-wolno-pominąć?

Po 20 czy nawet 30 latach spłaty kredytu hipotecznego – po podliczeniu łącznej sumy rat – może się okazać, że za dom przepłaciliśmy niemal dwukrotnie. Zanim podpiszesz umowę, sprawdź, których kosztów nie wolno pominąć przy analizie oferty bankowej,

Kredyt hipoteczny jest najwydajniejszym sposobem na kupno nieruchomości. Pozwala on na sfinansowanie inwestycji w taki sposób, że nie nadwyręża naszego budżetu dzięki spłacie zadłużenia w dużym horyzoncie czasowym; właśnie dlatego zakup mieszkania jest w zasięgu ręki niemal każdego pracującego Polaka.

Nasi rodacy – zwłaszcza osoby młode, w okolicach 30 roku życia, coraz częściej decydują się na kredyty hipoteczne na zakup własnego mieszkania. Wpływ na koniunkturę ma działający aktualnie program Mieszkanie dla Młodych, który pozwala na uzyskanie dofinansowania. Z dofinansowaniem czy bez, kredyt hipoteczny wiąże się jednak ze sporą liczbą kosztów. Dopiero po ich podliczeniu jesteśmy w stanie określić całkowity koszt kredytu – sumę wydatków ponoszonych przed i w trakcie kredytu.

Koszty, których nie wolno pominąć

Lista kosztów kredytowych jest naprawdę długa. Decydując się więc na pożyczkę na mieszkanie, trzeba się im dokładnie przyjrzeć i je porównać, nie wystarczy sprawdzenie oprocentowania i wysokości rat miesięcznych. Bez dokładnej wiedzy o tych kosztach nasze wyliczenia mogą bardzo mocno mijać się z rzeczywistymi wydatkami. Uwagę zwracać należy przede wszystkim na:

  • wysokość marży (choć oprocentowanie rzędu 4-5% wydaje się bardzo niskie, to jest tak przede wszystkim na niski WIBOR; jeśli stopy procentowe pójdą w końcu w górę – a zdarzy się to nie później niż w przyszłym roku – miesięczne obciążenie ratalne znacznie wzrośnie),
  • wysokość prowizji (im krótszy okres spłaty wybierzemy, tym bardziej powinniśmy zwracać uwagę na prowizję),
  • łączny koszt ubezpieczenia na życie lub od utraty pracy (poprośmy doradcę, by podsumował nam wszystkie wydatki, jakie poniesiemy na składki ubezpieczeniowe),
  • wycena nieruchomości (choć zwykle kosztuje ok 400 zł, to jednak po co niepotrzebnie za nią płacić, skoro większość banków wycenę oferuje za darmo).

Dowiedz się, których kosztów można uniknąć

W przypadku około kredytowych kosztów bankowych zdarza się, że mają one charakter opcjonalny, na przykład ubezpieczenie na życie. Trzeba jednak pamiętać, że brak jakiegoś kosztu nie oznacza zawsze, że nie został on przesunięty w inne miejsce – najłatwiej się o tym dowiedzieć, porównując różne oferty.

Jeśli chodzi o około kredytowe koszty bankowe, to tutaj mamy do czynienia z obowiązkowymi wydatkami, które wcale nie są tak niskie (ubezpieczenie nieruchomości, podatek, taksa notarialna). Krótko mówiąc, wbrew nazwie koszty pozaodsetkowe nie stanowią tylko dodatku do kredytu, ale poważny wydatek, który należy obowiązkowo wziąć pod uwagę.