Wszystko o social lending

Social lending to popularne pożyczki społecznościowe przez Internet. Stanowią doskonałą konkurencję dla banków. Wiele osób zastanawia się czy takie pożyczanie pieniędzy przez Internet jest bezpieczne.

Decydując się na social lending trzeba wiedzieć, że każda pożyczka przechodzi przez specjalnie skonstruowany serwis internetowy. W Polsce najpopularniejsze są Kokos.pl oraz Smava.pl. Oczywiście takich serwisów jest coraz więcej. Do serwisu mają dostęp zarówno osoby które chcą pożyczyć pieniądze, jak i te które pożyczki chcą udzielić. Każdy serwis zobowiązany jest do przygotowania odpowiednich dokumentów i umów, sprawdzenia pożyczkodawcy i pożyczkobiorcy. Dodatkową opcją może być monitorowanie terminowości spłacania rat, udzielanie porad prawnych czy wyliczenie za pożyczkodawcę podatku Belki. Zazwyczaj od takich usług pobierana jest prowizja 1% od pożyczonej kwoty.

    Coraz popularniejsze pożyczki internetowe to doskonała konkurencja dla banku. Niezwykle dogodną opcją jest „dogadanie się” w sprawie np. wysokości oprocentowania. Możliwe jest albo symboliczne oprocentowanie albo wręcz przeciwnie bardzo wysokie umożliwiające dosyć dobry zarobek. Wynika z tego, że pomimo opłat (prowizji dla serwisu, który pośredniczy w transakcji) social lending jest opłacalny dla obu stron.

    Czy to jest bezpieczne?
    Transakcje na takich portalach opierają się na takich samych zasadach i dokumentach jak w bankach czy innych firmach zajmujących się pożyczkami. Pożyczkodawców jak i pożyczkobiorców obowiązuje dokładnie takie same prawo jak banki (np. poniesienie konsekwencji niepłacenia rat). Serwisy internetowe dostarczają klientom przejrzyste i zrozumiałe zasady, regulaminy oraz umowy. I w tym są dużo lepsze od banków i firm, które tylko żerują na nieświadomych niczego klientach.